В Україні досі відсутня спеціалізований суд з питань захисту прав інтелектуальної власності
Припустимо, ви запросили до ресторану на ділову зустріч важливого іноземного інвестора. Але як тільки ви почали обідати, з’ясувалося, що по столу постійно бігають таргани. Чи надовго інвестор залишиться в такому ресторані?
Не поспішайте казати «ні». Хтось таки залишиться. Той, кому подобається, що в ресторані дешево наливають горілку. Або той, хто хоче поцупити срібні виделки. Іншими словами — не найкращі з інвесторів.
Таким рестораном є сьогоднішня Україна. А таргани в ньому — проблеми із захистом прав інтелектуальної власності. Це питання гігієни бізнесу. Якщо гігієна відсутня — бізнес брудний. І приваблює він таких самих брудних інвесторів.
Багато українських посадовців досі плутають терміни IT (information technologies) та IP (intellectual property). Вони відрізняються однією літерою, але мають дуже велику різницю. До речі, в структурі МВС колись був спеціалізований підрозділ по злочинам у галузі ІР. В 2014 році його ліквідували, залишивши тільки IT-підрозділ, що бореться з кіберзлочинами. Чесно кажучи, здебільшого правоохоронці взагалі не вважають справжнім злочином порушення прав інтелектуальної власності. Ну що тут такого — це ж не дати комусь по голові і не вкрасти телефон.
В Україні досі відсутній спеціалізований суд з питань захисту прав інтелектуальної власності. Суддя загальної юрисдикції зранку слухає справу про ДТП, вдень — про розлучення, а ввечері - про інтелектуальну власність. І ще 15 справ різної тематики. Такий суддя перетворюється на філіал вікторини «Що? Де? Коли?». Працювати з IP так не можна. Ці справи — дуже специфічні.
Ефективним додатковим інструментом міг би стати Антимонопольний комітет. Але зараз він розглядає дуже мало справ, пов’язаних з ІР. Адже бізнес знає: одне тільки прийняття заяви до розгляду там може тривати близько 90 днів! А потім ще роки на розгляд.
З усіх державних органів, задіяних у захисті IP, більш-менш нормально працює хіба що митниця. Але їх повноваження та функції доволі обмежені. Вони зупиняють на кордоні товари за певними ознаками, а потім вступають в дію правоохоронні органи та суди.
При цьому на папері у нас все ще доволі непогане законодавство з питань інтелектуальної власності - свого часу, на початку 2000-х, воно було одним з найкращих у Європі. Але коли доходить до його реалізації, починаються великі питання.