Хобі: Потяг до залізниці
Трейнспоттінг виник у Великій Британії, коли двадцятирічний Ієн (Ян) Аллан (Ian Allan) влаштувався на стажування в офіс зі зв’язків із громадськістю станції Ватерлоо в Лондоні. До його обов’язків належало відповідати на всю кореспонденцію, що надходила до Ватерлоо. Серед іншого Ієн помітив, що ентузіасти залізниці регулярно звертаються до залізничної компанії із запитом щодо технічних характеристик локомотивів. Щоб налагодити з ними комунікацію, Ієн запропонував своєму керівництву зібрати необхідну інформацію про рухомий склад компанії і видати брошуру, яку можна було б розповсюджувати серед тих, хто надсилав запити. Отримавши відмову від керівника, Ієн вирішив створити і видати такий посібник самостійно. Згодом він започаткував клуб локоспоттерів, який об’єднав любителів залізниць. У клубі, зокрема, навчали безпечного спостереження за потягами. Перший посібник — «Абетка південних локомотивів» — було видано 1942 року. Уже за 10 років у Великій Британії щорічно продавався приблизно один мільйон локомотивних путівників або путівників ABC. До речі, потім Ієн Аллан заснував видавництво, яке спеціалізувалось на транспортній тематиці.
Докладніше про це незвичне хобі «УЮ» розповів юрист Mamunya IP Максим Трикур.
Трейнспоттінг — звучить для нас трохи незвично, хоча означає спостереження за потягами. З чого починалось ваше хобі? Можливо, в дитинстві була іграшкова залізниця?
Усе почалося з транскордонної залізничної подорожі між Південною Африкою та Замбією у вагоні, що пам’ятав Другу Англобурську війну та Вінстона Черчилля як репортера. Потім була подорож сполученням Сайґон — Ханой у В’єтнамі в кабіні машиніста і, звісно ж, незабутні електрички Одеса — Помічна.
Подорожі залізницею — чудова можливість відволіктись від щоденної метушні, насолодитись місцями, де не ловить мобільний інтернет, і порадувати себе неодмінно смачними вафельками «Артек», запиваючи їх гіркою розчинною кавою.
Прикметно, що в Україні багато туристів мріють про запуск внутрішніх рейсів між містами нашої Батьківщини, щоб забути про нічні потяги. Водночас Європа, піклуючись про довкілля, запускає дедалі більше нічних потягів, які в перерахунку на один пасажирокілометр є набагато екологічнішими за літаки.
Є інший різновид спостереження — за літаками. Ви до нього байдужі?
Трейн та плейнспоттери — ворогуючі табори споттерів. За інтерес до ворожого клану відступника піддають остракізму. Кожен справжній трейнспоттер, перш ніж його приймуть до братства, має протягом п’яти років продемонструвати відданість справі та зробити фото не менше ста різних одиниць рухомого складу. Це завдання не з простих, адже серед цільових об’єктів — рідкісні машини на кшталт дрезин, рейкових автобусів, колієвимірювальних лабораторій, буферних вагонів для перевезення небезпечних вантажів тощо.
Як відбувається спостереження за поїздами, що для цього потрібно? Як юристи знаходять для цього час?
Звичайне оснащення трейнспоттера доволі просте: мобільний телефон, блокнот і ручка для швидкого запису спостережень, книжкакаталог, до якої можна вносити дані спостережень. Також, враховуючи те, що спостереження за поїздами — тривалий процес, який відбувається на свіжому повітрі, слід обирати максимально комфортні речі. Одяг має бути за погодою. Бажано мати спеціальне тактичне взуття з підошвою, що не ковзає. І, звичайно ж, величезний запас терпіння.
Досвідчені трейнспоттери мають цілий арсенал специфічного обладнання: індикатори напруги в контактній мережі, картисхеми залізниць, навіть оптичні хроматографи для визначення структури металу в рейках. Особливо цінною вважається електромеханічна лінійка для визначення ступеня деформації колії під впливом сили Коріоліса.
Чи підтримують вас близькі в цьому хобі? Чи розвинута українська спільнота споттерів? Кого можна назвати типовим українським трейнспоттером, як ви гадаєте? В яких ще країнах ви спостерігали за поїздами?
Трейнспоттери — як снайпери. Працюють поодинці, зрідка — невеликими групами. Хоча останнім часом у спільноті з’явилось багато новачків, принаджених хайпом, що розкручується в соцмережах. Проте рафіновані споттери є одинаками за своїм modus operandi. Вполювати рідкісну одиницю рухомого складу — почесне досягнення, яке не хочеться ні з ким ділити.