Для мене партнерство — це все, що пов’язано з управлінням юридичною фірмою та відносинами з партнерами на додаток до роботи юристом. Я вже багато років залучена у розвиток юридичного бізнесу компаній, у яких працювала. Здатність поєднувати глибоку експертизу з чутливістю до потреб клієнта щодо послуг і продуктів фірми, розуміння шляхів розвитку практики інтелектуальної власності на міжнародному та локальному ринках, уміння підтримати й мотивувати команду, комунікаційні навички та лідерство — це ті якості, які оцінив мій партнер Олександр Мамуня і запропонував надалі їх реалізовувати, але вже у статусі партнера. Нас поєднують спільні цінності, повага та довіра одне до одного, і я щиро вірю в те, що ми разом робимо. Врешті-решт, наявність певного набору якостей, помножена на довіру, і є основою для партнерства.
Проте не можу сказати, що моє партнерство було неочікуваним — як для мене особисто, так і в цілому для ринку. Принаймні, про це свідчить відповідний зворотний зв’язок, який я отримала від ринку після офіційного оприлюднення новини про моє приєднання до партнерського складу. Я була приємно вражена тим, як позитивно сприйняли наші клієнти звістку про партнерство. Для мене це як особисте задоволення, так і професійне визнання.
Але я тобі так скажу: стати партнером юридичної фірми — це те саме, що почати спочатку. За певний час ти перетворюєшся з найстаршого найманого працівника на наймолодшого власника юридичного бізнесу. Це справді хвилює і водночас надихає, адже дає розуміння, що твоя точка зору, твій погляд на перспективи розвитку фірми, твої знання та здібності як юриста тепер мають вирішальне значення та безпосередньо впливають на долю фірми.
— Це буде повноцінне партнерство з повною участю і відповідальністю?
— Так, ми домовилися про повноцінне партнерство та уклали партнерську угоду. Це формат, який, на наш погляд, є найбільш прийнятним із точки зору стратегічного розвитку бізнесу та команди.
— Ти написала, що йшла до партнерства 16 років. Із чого складався цей шлях?
— На початку моєї кар’єри, у 2005 році, ще під час навчання в університеті, я працювала юристом у невеликій юридичній компанії. Це були часи, коли кількість користувачів інтернету в Україні була близько 4 млн, реєстру судових рішень не існувало, а єдиними джерелами практичних знань зі складання процесуальних документів були книжки, придбані на Петрівці, та видання «Юридична практика» (пам’ятаю, як ми робили підшивки опрацьованих газетних номерів). У компанії ми займалися всім: від юридичного супроводу отримання ліцензій на торгівлю виробами з дорогоцінних металів, судового представництва та реєстрації знаків для товарів і послуг до консультування з питань оренди землі, юридичного супроводу справ щодо ДТП та реєстрації компаній в офшорних юрисдикціях. Тоді я зрозуміла, що бути справжнім професіоналом у всіх галузях права водночас неможливо, і розіслала зо два десятки резюме в компанії з ТОП-50, отримавши кілька запрошень на співбесіди.
Однією з таких компаній була фірма, що спеціалізується на праві інтелектуальної власності. Пам’ятаю, як на першій співбесіді керуюча партнерка сказала, що інтелектуальна власність затягує. Ось мене і затягло — в компанії я пропрацювала 12 років, пройшовши шлях від молодшого юриста до керівника юридичного відділу. Гадаю, що саме там я остаточно визначилася зі сферою професійних інтересів та закохалася в інтелектуальну власність назавжди. Цікаві та різноманітні проєкти, українські та іноземні клієнти з різних куточків світу, нетипові клієнтські задачі та шляхи їх вирішення — все спонукало невпинно розвиватися та самовдосконалюватися. Завжди буду вдячна компанії та її керуючому партнеру за те, що відкрили для мене світ інтелектуальної власності з усім його розмаїттям.