Працюючи в спеціалізованій компанії багато років поспіль, я врешті-решт відчула, що маю випробувати власні сили в новому середовищі — багатопрофільній юридичній фірмі. Так у 2018 році я приєдналася до команди Олександра Мамуні, який на той час був партнером — одним із засновників — багатопрофільної юридичної фірми та керівником практики інтелектуальної власності. Цікаво, що до того часу, представляючи інтереси клієнтів, ми з Олександром зазвичай були по різні боки «барикад». Однак уже під час першої зустрічі я відчула спорідненість духом і спільність життєвих цінностей та поглядів. Гадаю, що той шлях, який ми пройшли разом уже в нашій спеціалізованій фірмі — Mamunya IP, — лише зміцнив нашу взаємодію.
З перших днів після створення Mamunya IP я виконувала низку завдань і функцій, на які Олександру бракувало часу через перевантаженість клієнтською та управлінською роботою. Було нелегко, проте ми підтримували одне одного і завдяки злагодженій роботі всієї команди за рік досягли тих результатів, деяких з яких навіть не очікували досягти на старті власного бізнесу.
— Що можеш сказати про попередні компанії, в яких працювала, про «Пахаренко і партнери» та AEQUO?
— Насамперед хочу сказати слова подяки за життєвий та професійний досвід, завдяки якому я там, де є. На кожному місці, хоч би де я працювала, я віддавалася сповна. За таким принципом: будь-що, за що ти берешся, потрібно або робити добре, або взагалі не робити. Обидві компанії входять у ТОП-50, займають сильні лідерські позиції на ринку, мають власні вектори розвитку. Деякі з колишніх колег для мене й досі є рольовими моделями та наставниками, що суттєво вплинуло на мою інтеграцію в нову партнерську роль. Радію, що мій шлях до партнерства був не надто стрімким, проте еволюційним, адже тривалий час я мала змогу працювати і навчатися в кращих за інших, а найкращий став моїм бізнес-партнером.
— Чи є в тебе поради для сьогоднішніх випускників, а тим більше випускниць юридичних вишів, як стати партнером ЮФ?
— Універсальної або розписаної roadmap до партнерства не існує. Ті часи, коли певна кількість років досвіду приводила до автоматичного просування сходами вгору, вже давно минули. Оскільки багато хто бореться за ту саму посаду, досягнення партнерства залежить від заслуг, а не вислуги років. Завжди необхідно думати про те, чого хочуть клієнти, чому вони мають довірити вирішення своїх проблем саме вам, а не іншим. Майбутньому власнику юридичного бізнесу необхідно розвивати глибокі знання та високий рівень досвіду в обраній галузі права разом із підприємницькою хваткою і реальною пристрастю до своєї справи. Необхідно працювати над розвитком емоційного інтелекту, управлінських якостей, читати відповідну літературу, відчувати, що своєю навіть маленькою роботою ти розвиваєш власну справу.
Звісно, на такий саморозвиток підуть роки. Я завжди раджу студентам і випускникам відкрито говорити про свою мету. Багато юридичних фірм хочуть, щоб ви залишилися і будували свою кар’єру разом із ними, а не йшли через рік чи два. Під час співбесід кандидати іноді ухиляються від розмов про свої амбіції, але демонстрація рішучості виділить майбутнього лідера.
Також раджу бути проактивними, не боятись стажування, викликів та нових завдань. Є хороша українська приказка: «Очі бояться, а руки роблять». Також варто підвищувати свій професіоналізм, удосконалювати рівень володіння іноземними мовами, паралельно розвивати soft skills та бути активним учасником правничої спільноти. І, певна річ, наполегливо працювати, навіть більше — гарувати. Але якщо майбутні правники знайдуть галузь права до душі, робота буде на радість.
Дівчатам-правникам хочу окремо побажати бути готовими відстоювати власні інтереси і досягнення, вірити в себе. Що більше дівчат будуть успішними, то швидше можна буде побороти стереотипи та патерни поведінки, які формувалися десятиліттями. І насамперед серед самих дівчат. Адже внутрішні обмеження можуть інколи ставати на заваді більше, ніж зовнішні.
— Я знаю, ти приділяєш багато уваги гендерній рівності, жіночому лідерству. Наскільки це актуально для українського юрбізу сьогодні? Уже можна говорити про тренди?
— Мені пощастило працювати в колективах, де жінки і чоловіки були на рівних. І в нашій фірмі Mamunya IP ми сповідуємо, що спеціалістів треба оцінювати виключно за професійними та особистими якостями.
Щиро радію, що останні кілька років побільшало жінок у партнерському складі українських юрфірм, так само стало більше і юристок-інхаузів. Дедалі частіше гендерні стереотипи не стають на заваді під час вирішення питань щодо кар’єрного просування чи розподілу проєктів. Юридичні компанії впроваджують політику рівних можливостей та окремо програми розвитку жіночого лідерства, створюють умови для успішного поєднання професійного та особистого розвитку людей незалежно від статті.
Тому, на щастя, так, уже можна казати про тренди. Не останню роль у цьому відіграють світові тренди, інтерес профільних асоціацій та міжнародних рейтингів до гендерного балансу, глобальні дослідження, які демонструють, що різноманіття в топменеджменті є перевагою над конкурентами. Але роботи ще багато, і надто рано говорити про те, що рівність, і не тільки в розрізі гендерних питань, стала нормою.
— Ти віриш у юридичний жарт, що після ядерного вибуху залишаться тільки таргани, Шер та інтелектуальна власність?
— Інтелектуальна власність — назавжди. Згадайте перші наскельні малюнки — вони також мали автора, навіть коли авторського права як поняття ще не існувало. Хтось винайшов колесо кілька тисячоліть тому. І попереду ще так багато відкриттів: вічний двигун, філософський камінь, еліксир молодості тощо. Шкода тільки, що після ядерного вибуху в цьому зможуть пересвідчитися лише Шер та таргани.